Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia, 8-14 hod.)
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 100 € a máte dopravu ZADARMO
 1. Úvod
 2. Blog
 3. BABY BLOG
 4. 20 TIPOV PRE ZDRAVÉ TEHOTENSTVO!

Potrebujete poradiť?

20 TIPOV PRE ZDRAVÉ TEHOTENSTVO!

Gratulujeme, ste tehotná! Aj keď vás tieto správy nadchnú, mysľou Vám prebieha toľko myšlienok! Máte náhle nutkanie poznať všetko o tehotenstve. Pamätajte si, že keď vstúpite na túto neuveriteľnú cestu, každý deň bude pre Vás niečím výnimočným.

Tu je niekoľko otázok, ich odpovedí a tipov na starostlivosť v tehotenstve, ktoré sa vám môžu hodiť pri príprave na narodenie dieťaťa.

Čo je zdravé tehotenstvo?

Dnes sa každý zameriava na vyvážený a zdravý životný štýl. Toto zameranie na dobré zdravie je ešte výraznejšie, pokiaľ ide o výber životného štýlu pre vaše dieťa a vás. Zdravé tehotné matky a zdravé tehotenstvo idú ruka v ruke. Okrem správneho rastu a vývoja plodu zahŕňa zdravé tehotenstvo aj rôzne faktory, ako je zdravá váha, vyvážená strava , výživná strava, pravidelné cvičenia, primeraný odpočinok a emocionálna pohoda. Zahŕňa to tiež udržiavanie normálneho krvného tlaku, normálnu hladinu cukru v krvi a abstinencia drog, alkoholu a fajčenia.

Ako by ste sa mali starať o svoje zdravie počas tehotenstva?

Ak sa dobre staráte o svoje zdravie, môžete zvýšiť šance na zdravé tehotenstvo. Zdravý životný štýl zaisťuje nielen hladké tehotenstvo, ale tiež zvyšuje celkovú pohodu. Prvý trimester je pre vás veľmi dôležitý, pretože vytvárate kroky dieťaťa na cestu tehotenstvom.

20 tipov pre zdravé a bezpečné tehotenstvo:

Keďže boli zodpovedané niektoré vaše otázky týkajúce sa zdravého tehotenstva, pozrime sa teraz na dvadsať rýchlych tipov, ktoré môžu byť užitočné pre zdravé a bezpečné tehotenstvo.

1. Návšteva lekára a určenie prenatálnej starostlivosti

 

Prvým krokom je vhodné zájsť k lekárovi, aby ste dostali potrebnú prenatálnu starostlivosť. Uistite sa, že ste si vybrali kvalifikovaného a ľahko prístupného lekára, ktorý vám môže poskytnúť primerané rady. Požadované ultrazvukové vyšetrenia a testy je vhodné naplánovať vopred, aby ste si ich boli vedomé a boli dobre pripravené.

Existujú rôzne tehotenské testy a vyšetrenia , ktoré sa používajú na skríning určitých stavov a určujú zdravie plodu a nepravidelnosti úlovkov v dostatočnom časovom predstihu.

2. Jedzte zdravé a výživné potraviny

Vaše telo potrebuje energiu. Jesť zdravé a výživné jedlo je pre dieťa životne dôležité a zabezpečiť optimálnu starostlivosť o matku počas tehotenstva. Jesť celé zrná, čerstvú zeleninu a ovocie, vajcia, organické mäso a mliečne výrobky zaisťuje, že získate dostatočné množstvo živín. Tieto potraviny obsahujú minerály, vitamíny, esenciálne mastné kyseliny, aminokyseliny a ďalšie živiny. Aj keď potrebujete jedlo, aby ste sa mohli hýbať, musíte tiež sledovať, čo jete. Vyhnite sa nezdravému jedlu.

3. Vypite veľa vody

Udržiavanie hydratácie pomáha udržiavať hladinu plodovej vody. Uistite sa, že pijete najmenej 10 plných pohárov vody každý deň. Menej vody môže spôsobiť rannú nevoľnosť , únavu, kŕče a tiež kontrakcie počas druhého a tretieho trimestra. Noste fľašu s vodou a vypite ju zo skla, z nehrdzavejúcej ocele alebo z nádoby bez obsahu BPA, aby sa toxíny napodobňujúce estrogén neprenášali na vaše dieťa.

4. Užívajte prenatálne doplnky

Aby ste zaistili, že vy a dieťa dostávate všetky potrebné výživné látky udržateľným spôsobom, môžete užívať prenatálne doplnky. Prenatálne multivitamíny sa musia brať ako doplnok a nesmú nahrádzať prírodné potraviny. Pred užitím týchto multivitamínov sa poraďte so svojím lekárom. Prenatálne doplnky obsahujú kyselinu listovú a železo. Kyselina listová je životne dôležitou zložkou, ktorá znižuje riziko vzniku vrodených chýb u dieťaťa. Preto je veľmi dôležité brať tieto doplnky včas.

5. Pravidelne cvičte

Vaše telo prechádza mnohými zmenami. Jednou z najvýznamnejších zmien je váš tvar a váha. Udržiavanie aktívneho životného štýlu pravidelným cvičením vám pomôže zostať zdravým a flexibilným. Cvičenie pomáha pri zvládaní stresu a pomáha vám prekonať nároky na prácu a materstvo. Po porade so svojím lekárom môžete začať vykonávať akúkoľvek formu fyzickej aktivity. Niektoré aktivity zahŕňajú chôdzu, plávanie a jogu. Počas tehotenstva sa zvyšuje objem krvi, čím sa zvyšuje napätie v srdci. 45-minútový tréningový program posilní krvný obeh a posilní vaše srdce. Vaše dieťa dostane krv bohatú na kyslík pre zdravý vývoj.

6. Doprajte si odpočinok

Počas tehotenstva je potrebný primeraný spánok a relaxácia. Niekedy je ťažké zaspať na tvrdom matraci. Vyskúšajte tehotenské vankúše, ktoré Vám nielen pomôžu sa super vyspať, ale sú využiteľné aj pri dojčení bábätka. Zaistite, aby ste dobre spali a aby ste si čo najviac odpočinuli. Jóga a hlboké dýchanie vám môžu pomôcť oddýchnuť a upokojiť sa.

7. Vyvarujte sa alkoholu, drog a fajčenia

Vyhnite sa alkoholu, ktorý sa dostane do krvi vášho dieťaťa. Zvyšuje to aj šancu na narodenie dieťaťa so syndrómom fetálneho alkoholu (FAS), ktorý ovplyvňuje duševný rast dieťaťa. Drogy a fajčenie sú rovnako nebezpečné, pretože ovplyvňujú rast a zdravie dieťaťa.

8. Znížte obsah kofeínu a nahraďte ho ovocím

Dobíjanie ovocia je prospešnejšie ako kofeín. Výskumy dokazujú, že kofeín zvyšuje šance na potrat. Tehotné ženy majú nedostatok železa a kofeín sťažuje telu vstrebávanie železa. Preto je vhodné vyhnúť sa kofeínu.

9. Eliminujte nebezpečenstvo pre životné prostredie

Ak ste na pracovisku alebo doma pravidelne vystavení chemikáliám, pesticídom, nebezpečným prvkom, rádioaktívnym prvkom, olovu a ortuti, musíte sa skontaktovať so svojím lekárom a vyhľadať radu, pretože tieto látky sú pre vás a vaše dieťa nebezpečné.

10. Navštívte svojho zubára

Hormonálne zmeny počas tehotenstva vedú k slabším ďasnám. Odporúča sa navštíviť svojho zubného lekára a prijať preventívne opatrenia, aby sa zabránilo ochoreniam ďasien. Zvýšenie hladín estrogénu a progesterónu môže spôsobiť krvácanie a citlivé ďasná . Preto je počas tehotenstva veľmi dôležitá starostlivosť o ústnu dutinu.

11. Sledujte svoje emocionálne zdravie

V dôsledku hormonálnych zmien počas tehotenstva sa môžu vyskytnúť zmeny nálady a emočné vzostupy a pády. Ak si myslíte, že máte depresiu a má to vplyv na vás, vyhľadajte pomoc a vráťte sa k normálu.

12. Posilnenie svalov panvového dna

Posilnenie svalov panvového dna pomáha pri ľahkom dodaní. Podporuje vašu maternicu, črevá a močový mechúr. Prenatálne cvičenia pod vedením pomáhajú posilňovať svaly panvového dna.

 13. Sledujte svoj prírastok na váhe

Neustále zvyšovanie vašej hmotnosti naznačuje rast dieťaťa. Sledovanie vašej hmotnosti je preto dôležité, aby ste sa uistili, že ste na správnej ceste.

14. Noste pohodlné oblečenie

Obliekajte sa tak, aby ste sa cítili pohodlne. Pretože sa vaša váha a tvar rýchlo menia, môže vás i vaše dieťa malé obtiahnuté oblečenie tlačiť.

15. Noste vhodnú obuv

Ako tehotenstvo pokračuje, priberáte na váhe a tá spôsobuje bolestivý tlak na vaše chodidlá. Preto je vhodné nakupovať obuv, ktorá je pre vaše nohy ľahká.

16. Starostlivosť o pokožku

Počas tehotenstva sa Vaša pokožka stáva citlivou na slnečné svetlo. Ste náchylní na popáleniny od slnka a tmavé škvrny. Naneste opaľovací krém s SPF 30 alebo vyšším.

17. Nechajte sa rozmaznávať

Aj keď musíte sledovať, čo jete, počúvajte svoje telo a kŕmte chute, ktoré sa občas objavia. Nechajte sa hýčkať obedom, manikúrou, veľmi potrebným dňom s priateľmi alebo pokojnou prechádzkou, ktorá vám pomôže zbaviť sa stresu. Tieto činnosti pomáhajú vám aj dieťaťu.

18. Vzdelávaj sa

Vzdelávajte sa o rôznych štádiách tehotenstva a uvedomte si, keď potrebujete vyhľadať lekársku pomoc. Zavolajte lekára, ak máte:

 • Silná bolesť
 • kŕče
 • Vaginálne krvácanie
 • závraty
 • búšenie srdca
 • Opuch kĺbov
 • Zníženie pohybu plodu

19. Zvládanie stresu

Zmeny životného štýlu súvisiace s tehotenstvom a hormonálne zmeny môžu byť náročné. Život počas tehotenstva je ako jazda na horských dráhach a môže vás premôcť. Preto je dôležité pracovať na zvládaní stresu . Stres môžete zvládnuť zmenou spôsobu, akým reagujete na situácie doma a v práci. Meditácia, joga, rozhovory s priateľmi a zapojenie sa do remeselných aktivít vám môžu pomôcť byť bez stresu.

20. Porozprávajte sa so svojím dieťaťom

Hovoriť s dieťaťom, ktoré je zabalené v lone, môže byť nezabudnuteľnou a upokojujúcou skúsenosťou, ktorá Vám pohladí dušu. Pomáha vám budovať puto a komunikovať s maličkým. Môžete povedať svojmu dieťaťu, ako sa cítite, o svojej rodine, o veciach, ktoré jete, alebo o činnostiach, ktoré robíte. Môžete tiež spievať a čítať svojmu dieťaťu.

Všetko doplnky pre bezproblémové tehotenstvo a užívanie si prvých chvíľ s bábätkom nájde na našom eshope. 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

Obľúbené značky

Prečo si vybrať nás?

Minre.sk vzniklo na základe 10-ročných skúseností s podnikaním v online svete. Doteraz sme zákazníkom ponúkali iba spotrebný tovar. Minre.sk, je ďalším odvetvím, ktoré má uspokojiť našich zákazníkov. Preto sme sa rozhodli rozšíriť svoje portfólio o potreby s detským tovarom.

O firme